Audi Q3

Audi’nin çok yönlü SUV’u yeni Q3 ile beraberim. Kaliteli, dinamik, konforlu… Karşınızda yeni Audi Q3…

Artılar: Tasarım, performans, kalite 

Eksiler: Yüksek fiyat, pahalı opsiyon paketleri

Audi’nin en üst modellerinde görülen performans, konfor, dijital işletim sistemi ve kapsamlı bilgi-eğlence sistemleri gibi bir dizi özelliği bir arada sunan yeni Q3, 35 TFSI motor seçeneğiyle Audi showroomlarında yerini aldı. Oldukça sportif bir görünüme kavuşan Q3, teknolojik özellikleri, verimli ve yüksek performanslı motorları, birinci sınıf bilgi ve eğlence sistemleriyle öne çıkıyor. Detaya inelim…

Tasarım

Tamamen yenilenen Audi Q3’ün sekizgen tasarımlı tek çerçeveli ön ızgarası ve büyük hava girişleri araca çok daha sportif görünüm katmış. Aracın ön tasarımında, kama şeklinde içeri doğru ilerleyen ve opsiyonel olan Matrix LED teknolojisiyle görüşü kolaylaştıran farlar öne çıkıyor. Ön ve arka farların simetrik aydınlatma grafikleri ile yandan görünüm, dış tasarımla denge oluşturuyor. Audi’nin quattro DNA’sından ilham alan bazı detaylar da dış mekan da yer alıyor ama test aracım Q3 bir dört çeker değil onu da belirtelim…

İç mekan

Yatay çizgiler ve üç boyutlu tasarım öğeleri dış mekanda olduğu kadar Q3’ün iç mekanında da etkisini gösteriyor. Premium malzemeler, mimari yapı ve yeni işletim konseptiyle mükemmel bir ahenk oluşturmuş. Parlak siyah cam görünümlü çerçevesi ile MMI dokunmatik bilgi ve eğlence sistemi temel element olarak göze çarpıyor. Altındaki klima kumandalarıyla birlikte sürücüye doğru 10 derece eğimli bir şekilde yer alıyor. Konforlu koltuklar sportif bir oturuş pozisyonu sağlarken, buna uygun olarak direksiyon da dik açıyla konumlandırılıyor.

4.484 milimetre uzunluğa, 1.849 milimetre genişliğe, 1.585 milimetre yüksekliğe sahip ve aks mesafesi 77 milimetre uzatılan Yeni Audi Q3’ün tüm boyutları bir önceki nesle göre artmış durumda. Otomobilin arka koltukları standart olarak, 150 milimetre ön ve arka tarafa hareket ettirilebiliyor. 40:20:40 oranındaki üç yönlü bölünmüş koltuk arkalıkları yedi kademede eğilebiliyor. Arka koltukların ve koltuk arkalıklarının pozisyonuna bağlı olarak, bagaj bölmesi kapasitesi 410 ile 1.405 litre yükleme hacmi sağlıyor. Yükleme zemini üç seviyeye kadar ayarlanabiliyor ve arka bagajlık, gerek duyulmaması durumunda zeminin altına yerleştirilebiliyor. Ayak hareketi ile açılabilen elektrikli bagaj kapağı da konfor anahtar ile opsiyonel olarak alınabiliyor.

İşletim sistemi baştan aşağı yenilenen otomobilde analog göstergeler de artık yer almıyor. Standart donanımda dahi, sürücünün çok işlevli direksiyonu kullanarak çalıştırdığı 10,25 inç ekran ile dijital bir gösterge paneli yer alıyor. Birinci sınıf donanımına sahip otomobilde, opsiyonel olarak sunulan MMI navigasyon plus ile birçok ek fonksiyonu bir arada sunan Audi sanal kokpit bulunuyor.

Kontrol panelinin ortasında 10,1 inçlik bir dokunmatik ekran da yer alıyor. Sportif bir gösterge de dahil olmak üzere üç farklı görünüme sahip daha büyük Audi sanal kokpit plus ise opsiyonel olarak alınabiliyor.

Motor

Audi Q3, önden çekişli ve bir adet benzinli motor seçeneği ile sunuluyor. 1.5 litrelik turbo beslemeli motor 150 HP güç sunuyor. 35 TFSI koduyla gelen motor seçeneği, turboşarjlı dört silindirli doğrudan püskürtme ünitelerine sahip. Güç, 7 ileri vitesli S tronic şanzıman ile aktarılıyor.  

Sürüş Özellikleri

Kaliteli ve son teknoloji ürünü sistemler Audi Q3’ün sürüşüne ve güvenliğine katkı sağlıyor. Bu sistemlerden biri de adaptif sürüş asistanı. Bu asistan otomobilin boylamasına ve yanal hareketini kontrol ediyor ve otomobilin dar şeritlerde ve kısmen kapatılmış yollarda dahi şeritte kalmasını sağlıyor.  Audi Q3 ayrıca dört 360 derece kamera sayesinde manevra yapmayı kolaylaştırıyor. Bu kameralar bilgi-eğlence ekranında SUV’nin çevresini gösteriyor. Bir diğer özellik ise şerit değiştirme asistanı. Sistem, kör noktada bulunan veya arkadan hızla yaklaşan bir otomobil tespit ederse, ilgili dış aynada bir uyarı LED’i ile kullanıcıyı uyarıyor.

KARAR: Audi Q3 premium SUV sınıfında en iddialı modellerden biri. Çok havalı, güçlü, kaliteli ve quattro olmamasına rağmen limitleri de çok yüksek. Sınıf başkanını ben çok beğendim.  

Teknik Veriler

Audi Q3 S line 35 TFSI S tronic

Motor 1.5 litre, 4 silindirli, turbo benzin 

Güç 150 HP @ 5000 – 6000 d/d

Tork 250 Nm @ 1500 – 3500 d/dk

Aktarma S tronic 7 ileri otomatik, önden çekişli

0-100 kms 9.4 sn

Maksimum hız 206 km/s

Yakıt tüketim (Ort.)  6.5 lt 100 km

Ağırlık 1605 kg

Bagaj Hacmi 410 litre

Yakıt Depo hacmi: 58 lt

Fiyat 699.000 TL + opsiyon paketleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir