Porsche Cayenne model ailesinin yeni üyesi çok daha sportif: 640 PS güce sahip 4 litrelik çift turbo V8 motor, Cayenne Turbo GT’yi yarışçı bir kimliğe büründürüyor. Model, Nürburgring Nordschleife’deki 7:38.9 dakikalık dereceyle kırdığı SUV rekoruyla da bunu kanıtlıyor.

Porsche, Cayenne model yelpazesine sportif bir üye ekliyor: Maksimum performans ve yol tutuşu için tasarlanan yeni Cayenne Turbo GT, olağanüstü sürüş dinamiklerini yüksek derecede gündelik sürüş ile birleştiriyor. 640 PS güce sahip 4 litrelik çift turbo V8 motor, modelin sıradışı sürüş özelliklerinin temelini oluşturuyor.

Cayenne Turbo Coupé’den 90 PS daha fazla güce ve 80 Nm farkla 850 Nm maksimum tork değerine sahip Cayenne Turbo GT, coupe karoserli versiyondan 0,6 saniye daha az bir sürede; sadece 3,3 saniyede 0’dan 100 km/sa hıza ulaşabiliyor. Yeni SUV modelinin sahip olduğu azami hız da 14 km/sa artarak 300 km/sa hıza çıkıyor.

Daha da sportif hatlara sahip, dört kişilik Cayenne Turbo GT, standart olarak sunulan tüm şasi sistemleri ve bu model için özel olarak geliştirilmiş performans lastikleriyle göze çarpıyor. Güç aktarma organları ve şasi aynı zamanda Cayenne Turbo GT için özel olarak tasarlanmış bir yapıya sahip. Bu sayede yarış pisti kabiliyetine sahip bir kimliğe de bürünüyor. Cayenne Turbo GT bu kabiliyetini, Lars Kern pilotajıyla 20 bin 832 km’lik Nürburgring Nordschleife pistindeki 7:38.9 dakikalık tur zamanıyla kırdığı resmi SUV rekoruyla da kanıtlıyor.

Cayenne Turbo Coupé ile karşılaştırıldığında, Turbo GT 17 mm kadar daha alçak. Buna bağlı olarak, hem pasif şasi bileşenleri hem de aktif kontrol sistemleri yeniden tasarlanmış, kullanım ve performans için optimize edilmiş. Ayrıca, aralarındaki kusursuz etkileşimin göstergesi olarak özel kalibrasyon da ön plana çıkarılmış. Örnek olarak, üç odalı havalı süspansiyon direnci yüzde 15’e kadar artırılmış. Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi’nin (PASM) yanı sıra hıza duyarlı  direksiyon ve arka aks yönlendirme sistemleri de adapte edilmiş. Porsche Dinamik Şasi Kontrolü (PDCC) aktif yalpa stabilizasyon sistemi artık performans odaklı kontrol yazılımı ile çalışıyor. Daha yüksek viraj alma hızlarında daha hassas dönüş tarzının yanı sıra yalpalamaya karşı direnci ve yol tutuşu bunun bir sonucu.

Buna paralel olarak, Porsche Tork Dağıtımı Sistemi daha yüksek tork sapma oranlarına izin veriyor. Kapsamlı bir şekilde optimize edilmiş ön aks, yol tutuşunu da daha ileri bir noktaya taşıyor. Turbo Coupé ile karşılaştırıldığında, ön tekerlekleri bir inç daha geniş ve negatif kamber açısı 0,45 derece artırılarak Turbo GT için özel olarak geliştirilen yeni 22 inç Pirelli P Zero Corsa performans lastiklerine daha geniş bir temas alanı kazandırılmış. Frenleme görevleri, standart donanıma sahip Porsche Seramik Kompozit Fren Sistemi (PCCB) tarafından gerçekleştirilir.

Daha hızlı değişen Tiptronik S ve titanyum spor egzoz sistemi

Cayenne Turbo GT’nin çift turbo motoru şu anda Porsche’nin en güçlü sekiz silindirli motoru. En kapsamlı geliştirmeler, hareketli parçalar, turboşarj, direkt yakıt enjeksiyonu, indüksiyon sistemi ve ara soğutucu alanlarında gerçekleştirilmiş. Turbo GT’nin V8’i, krank mili, bağlantı çubukları, pistonlar, dağıtım zinciri tahriki ve burulma titreşimi gibi temel unsurlarda Turbo Coupé’de olduğundan farklı. 640 PS güç artışı göz önüne alındığında, bu bileşenler geliştirilmiş sürüş dinamikleri için tasarlanmış. Daha hızlı değişen sekiz vitesli Tiptronik S ve Porsche Çekiş Yönetimi (PTM) sistemi de değiştirilmiş. Ara şanzıman için ek su soğutması da mevcut. Cayenne Turbo GT, benzersiz merkezi egzoz boruları ile standart spor egzoz sistemine sahip. Otomobilin ortasından, arka susturucu da dahil olmak üzere egzoz sistemi, hafif ve özellikle ısıya dayanıklı titanyumdan yapılmış. Orta susturucunun dahil edilmemesi sayesinde ek bir ağırlık tasarrufu sağlanıyor.

Sportif donanım: Dış kısımda çok fazla karbon, iç mekanda bol miktarda Alcantara

İsteğe bağlı olarak yeni Arctic Grey (Arktik Gri) renginde boya ile temin edilebilen Cayenne Turbo GT, ileri tasarımının olağanüstü özellikleri aracılığıyla eşsiz sportifliğini vurguluyor. Bunlar arasında, benzersiz bir ön görünüm oluşturan göz alıcı spoyler kenarı ve GT’ye özgü genişletilmiş yan soğutma havası girişlerine sahip bir ön alt panel yer alıyor. Konturlu karbon tavan ve siyah çamurluk uzantıları, 22 inçlik Neodim GT Tasarım jantlarla birlikte ön plana çıkan bir yan görünümüne sahip. Tavan spoylerine uzunlamasına takılan karbon yan plakalar ve Turbo’ya takılandan 25 mm daha büyük olan uyarlanabilir şekilde uzatılabilen arka spoyler kenarı GT’ye özgü. Bu, otomobilin en yüksek hızında bastırma kuvvetini 40 kilograma kadar artırıyor. Arka görünüm, karbondan yapılmış göz alıcı bir difüzör paneliyle tamamlanıyor.

Turbo GT’de bir ilk: Cayenne için yeni bilgi-eğlence sistemi

Cayenne Turbo GT’nin sportif karakteri, yüksek kaliteli standart donanım ve iç mekanının genişletilmiş Alcantara özellikleri ile vurgulanıyor. Önde sekiz yönlü spor koltuklar ve ikili spor arka koltuk sistemi standart olarak sunuluyor. Alcantara’da delikli koltuk merkezi panelleri, Neodim veya Arctic Grey’de (Arktik Gri) kontrast vurgular ve koltuk başlıklarında “turbo GT” yazısı ile bunların her biri GT’ye özgü olarak ön plana çıkıyor. Porsche’nin spor otomobillerinde beklendiği gibi, çok işlevli spor direksiyon simidi, sarı bir saat 12 işaretiyle dikkat çekiyor. Belirtilen döşemeye bağlı olarak seçili vurgu şeritleri mat Siyah renkle tamamlanıyor.

Turbo GT ile Cayenne’de geliştirilmiş performans, yeni bir kullanıcı arayüzü ve yeni çalışma mantığı ile yeni nesil Porsche İletişim Yönetimi (PCM) sistemi pazara sunuluyor. Daha önce olduğu gibi PCM 6.0, Apple CarPlay ile tamamen uyumlu olup, Apple Music ve Apple Podcast’lerin geniş kapsamlı entegrasyonuna da izin veriyor. Bununla birlikte bilgi-eğlence sistemi artık Android Auto’yu da içeriyor, bu yenilik tüm popüler akıllı telefonların artık entegre edilebileceği anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir