Citroen, elektrikli otomobil hamlesini ürün gamının amiral gemisi olan yeni C5 Aircross SUV Hybrid ile başlatıyor.

Progressive Hydraulic Cushions süspansiyon, Advanced Comfort koltuklar ve 20 adet sürüş destek sistemiyle yüksek bir konfor ve güvenlik seviyesi sunan C5 Aircross SUV, bünyesinde barındırmış olduğu şarj edilebilir hibrit teknolojisi ile Citroen Advanced Comfort programına tamamen yeni bir boyut kazandırıyor. Hibrit sistem sayesinde menzil kaygısı olmadan 50 km’ye kadar sıfır emisyonlu sürüşe imkan tanıyan, titreşimden arındırılmış tamamen sessiz bir sürüş ortamı sunan ve 225 HP toplam sistem gücü ile ilk hareket anından itibaren 320 Nm tork üreten C5 Aircross SUV Hybrid gerektiğinde etkileyici bir performans sergileyebiliyor. C5 Aircross SUV, sınıfının en iyi bagaj hacmine sahip olmanın yanı sıra kızaklı ve katlanan üç adet bağımsız arka koltukla son derece fonksiyonel ve kullanışlı bir yapı sunuyor. WLTP normuna göre 1,7 lt/100 km yakıt tüketimi ve yine WLTP normuna göre 39 gr/km emisyon değeri ile son derece tutumlu ve çevreci bir yapı sergileyen Yeni C5 Aircross SUV Hybrid, 2020 yılının ilk yarısı sonunda kullanıcıları ile buluşacak.

Elektrikli araca geçiş sürecini başlatan Citroen, LEV (Düşük Emisyonlu Araç – Low Emission Vehicle) tipi araçları pazardaki tüm segmentlere yaymayı ve olabildiğince geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor. Marka, Berlingo Electric, C-Zero ve dört kişiye üstü açık bir sürüş sunan E-MEHARI gibi örneklerle başlattığı süreci Yeni C5 Aircross SUV Hybrid ile hayata geçiriyor. Şarj edilebilir hibrit ile başlayan enerji geçişi kısa bir süre sonra tamamen elektrikli modellerin devreye alınmasıyla devam edecek. Citroen geçiş sürecinde yüksek verimlilik seviyesine sahip benzinli ve dizel olmak üzere içten yanmalı motorları da sunmaya devam edecek.

Post-production : Astuce Productions

Citroen, 2023 yılına kadar ürün gamının yüzde 80’inin ve 2025 yılına kadar ise ürün gamının tamamının elektrik destekli olmasını hedefliyor. Yeni C5 Aircross SUV Hybrid ise markanın yeni ürün stratejisinin ilk şarj edilebilir hibrit modeli olarak öne çıkıyor. C5 Aircross SUV ile başlamak üzere bundan sonra satışa sunulan her yeni Citroen modelinin bir elektrik destekli versiyonu olacak. Böylece Citroen, kullanıcılarına şehir içinde elektrikli veya uzun yolculuklarda içten yanmalı olmak üzere zengin bir güç ve aktarma organı çeşitliliği sunuyor olacak.

Citroen CEO’su Linda Jackson yapmış olduğu değerlendirmede: “Elektrikli araç stratejimizin ilk hamlesini temsil eden Yeni C5 Aircross SUV Hybrid modelimizi tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Citroen’in teknoloji alanındaki amiral gemisi olan bu otomobil günlük kullanımda elektrikli veya ihtiyaç halinde benzinli motor seçeneği ve konforlu yapısıyla çok yönlü bir kullanım sunuyor.” dedi.

Yeni C5 Aircross SUV Hybrid, benzinli motor ile elektromotoru bir arada kullanan yüksek verimlilik seviyesine sahip bir hibrit sistemle yollara çıkıyor. Groupe PSA’nın başarısını kanıtlamış PureTech benzinli motor 180 HP güç üretiyor ve Euro 6 emisyon normunu karşılıyor. Motor ile şanzımanın arasına entegre edilen elektromotor ise 80 kW güç üretiyor. İlk hareket anından itibaren 320 Nm tork kullanıma sunulan sistem toplamda 225 HP güç üretiyor. Güç hibrit sistem için optimize edilen ë-EAT8 otomatik şanzıman tarafından tekerleklere aktarılıyor. ë-EAT8 elektrikli otomatik şanzıman grubun başarısını kanıtlamış EAT8 otomatik şanzımanın daha da geliştirilmiş bir versiyonu ve çok plakalı ıslak kavramasıyla hızlı ve yumuşak vites geçişleriyle övgüyü hak ediyor. Şanzımanın Brake özelliği sürücünün ayağını gazdan çekmesiyle araca fren yaptırıyor. Sistem aynı zamanda fren anında oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek bataryayı şarj ediyor. Alt devirlerden itibaren kullanıma sunulan yüksek tork değeri sayesinde son derece atak ve canlı bir sürüş gerçekleştirilebiliyor. İçten yanmalı motorun salt elektrikli sürüşün sona ermesiyle sessiz ve sarsıntısız bir şekilde devreye girmesi için gelişmiş bir marş-jeneratörü devreye giriyor.

Elektromotoru 13,2 kWh kapasiteli yüksek voltajlı 200 V lityum-iyon batarya besliyor. 135 km/s hıza kadar çalışan sistem 50 km’ye kadar tamamen elektrikli bir sürüş sunuyor. Dolayısıyla sürücü ev ve iş yerinde gerekli şarj imkânlarının da olması halinde hafta boyunca benzinli motoru hiç kullanmadan ev-iş-ev arasındaki yolculuklarını gerçekleştirebiliyor. 32 A Wall Box ve opsiyon olarak sunulan 7,4 kW şarj ile 2 saatten kısa bir sürede tamamlanabilen şarj süresi, Green’up™ Legrand 14 A soket ve 3,7 kW şarj ile 4 saat, standart 8 A yerel priz ve 3,7 kW şarj ile ise 7 saat oluyor. Sistem bataryaları şarj kapasitesinin yüzde 70’i için 160.000 km’ye kadar veya 8 yıl garanti ile sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir