Mercedes-Benz’in, premium kompakt SUV sınıfında yedi kişilik oturma kapasitesine sahip ilk modeli GLB 200’ün direksiyonundayız…

Artılar: Tasarım, geniş iç mekan, motor ve şanzıman, makul tüketim

Eksiler: Bulunabilirlik, opsiyonlarla aşırı yükselen fiyat

Mercedes-Benz premium kompakt sınıfta sunduğu çeşitliliği Meksika’da üretilen yeni GLB ile daha da genişletmişe benziyor. Bakalım yeni SUV neler vaat ediyor…

Tasarım

GLB, özellikle kalabalık ailelere uygun bir alternatif… Yükseltilmiş tavan rayları, alt ve yan koruma detayları ile off-road genlerini vurgulayan tasarımı, güçlü oranları ve fonksiyonel özellikleriyle yeni bir SUV olan Mercedes-Benz GLB, çok yönlü ve pratik bir kullanım sunuyor. Araç bunun yanı sıra aynı zamanda geniş hacimli bir aile otomobili olma özelliğine de sahip… Uzunluğu 4634 mm, genişliği 1834 mm ve yüksekliği 1658 mm (tavan rayları ile 1701 mm) olan yeni Mercedes-Benz GLB, 2.829 mm ile diğer kompakt Mercedes-Benz modellerinden tam 10 cm daha fazla aks mesafesine sahip. Bunun da olumlu belirtilerini iç mekanda görüyoruz…

İç mekan

Ön koltuklardaki baş mesafesi 1.035 mm ile bu sınıftaki en yüksek değeri sunarken, 967 mm arka koltuk diz mesafesi ile üst seviye bir oturma konforu sunuyor. Beş koltuklu kullanımda 570 litre bagaj hacmi sunan GLB, arka koltukların katlanmasıyla 1.805 litreye kadar alan bulunduruyor. Arka koltuk sırtlıklarının eğiminin standart olarak ayarlanabiliyor olması bagaj hacmi esnekliği sağlarken, isteğe bağlı donanım olarak arka koltuk sırası manuel olarak ileri-geri kaydırılabiliyor; böylece ihtiyaç doğrultusunda arka koltukta diz mesafesi artırılabiliyor veya bagaj hacmi genişletilebiliyor. Arka koltuğun ileri-geri kaydırılması sayesinde bagaj hacmi toplamda 130 litreye kadar artırılabiliyor.

İç mekânda sürücüyü tek parçadan oluşan bütünleşmiş bir ön konsol karşılıyor. Konsolu markanın diğer kompakt modellerinde de kullanılan tamamen dijital geniş ekranlı tasarım domine ediyor. Otomobilin geneline hâkim olan güçlü karakter diğer detaylarda da devam ediyor. Ön yolcu tarafını ve orta konsol kenarlarını süsleyen silindir görünümlü alüminyum süslemeler ve kapı panelinde yatay tutma kolu gibi detaylar, iç mekâna off-road ruhu yüklerken sağlam, güçlü ve eğlenceli bir hava kazandırmış.

Motor

1.33 cc’lik turbo beslemeli motor tam 163 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor. Bu motor 1,5 tonluk aracı kolayca yürütüyor. 52 litrelik yakıt deposu olan GLB ile biz 100’km’de sakin kullanımda 7.0 – 7.5 litrelerde şehirde gezdik ki bu gayet iyi bir veri. GLB 200, 9 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor ve yüksek hızlara kolayca çıkıyor.

Sürüş Özellikleri

Diğer güncel kompakt sınıf Mercedes-Benz modelleri gibi GLB de birçok gelişmiş teknolojiyle yollara çıkıyor. Baştan aşağı yenilenen, yeni kompakt sınıf neslini oluşturan sıralı dört silindirli benzinli motoru bir önceki nesiller ile karşılaştırıldığında güç üretimi ve yakıt verimliliği ile emisyon salım değerlerinde belirgin bir iyileşme ortaya koyuyor. S-Serisi’nden aktarılan en güncel elektronik sürüş yardım sistemleri, sürücünün hayatını önemli ölçüde kolaylaştırırken, sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. Gelişmiş radar ve kameralarla donatılan GLB, sürüş yönünü 500 metreye kadar görebiliyor ve belirli sürüş koşullarında kısmen otonom bir sürüş sağlıyor. Örneğin harita ve navigasyon verilerini kullanan DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı rota bazlı hız uyarlaması yaparak viraj veya kavşaklara yaklaşırken aracı yavaşlatıyor. Bunun yanında standart Aktif Şerit Takip Yardımcısı ve Aktif Park Yardımcısı da günlük hayatı kolaylaştırıyor ve sürüş güvenliğini tesis etme noktasında sürücüye yardımcı oluyor.

Önde McPherson tipi bağımsız ve arkada çok kollu bağımsız yürüyen aksamdan oluşan konfor odaklı süspansiyonuyla GLB, sürücü ve beraberindeki yolculara yüksek sürüş konforu sunuyor. İsteğe bağlı donanım olarak tercih edildiğinde sertliği seçilebilen bir süspansiyon devreye giriyor. Böylece sürücü DYNAMIC SELECT, sürüş karakteri seçim fonksiyonu üzerinden seçtiği Konfor, ECO, Sportif ya da Kişisel sürüş modlarının yanı sıra süspansiyon karakterini de seçebiliyor.

KARAR: GLB’yi biz çok beğendik. Şimdilik pandemi yüzünden Meksika ithalatında sorunlar yaşanıyor. Ancak ileride bu otomobilden yollarımızda kesinlikle daha fazla göreceğiz.

Teknik Veriler

Mercedes-Benz GLB 200 Progressive

Motor 1.33 cc, 4 silindirli, turbo benzinli 

Güç 163 HP @ 5500 d/d

Tork 250 Nm @ 1620 d/d – 4000 d/d

Aktarma 7 ileri DCT şanzıman, önden çekişli

0-100 kms 9.1 sn

Maksimum hız 207 km/s

Yakıt tüketim (Ort.)  6.0 lt100 km

Ağırlık 1555 kg

Fiyat 433.500 TL + opsiyonlar

Yazı: Sinan Sertoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir